Międzynarodowy dzień walki z depresją

Dziś dzień walki z depresją. Według szacunkowych danych zaburzenie to dotyka około 10% Polaków i liczba ta niestety wciąż rośnie. To nad czym osobiście ubolewam to fakt, że samo słowo " depresja" weszło już do mowy potocznej i może jest trochę zbyt " prześmiewczo" traktowane.
Depresja to zaburzenie afektu czyli naszego życia emocjonalnego i jest to jednostka chorobowa, z nawrotami , która może mieć skutek śmiertelny. Leczy się ją dwutorowo  - z jednej strony farmakoterapia a z drugiej psychoterapia.
Zaczyna się niewinnie i niezauważalnie - mamy obniżony nastrój, może trochę czujemy się smutni, zniechęceni , zaczynamy obwiniać siebie o różne sprawy.  Ten nastrój zaczyna dominować w naszym życiu, przestajemy zauważać pozytywy a rzeczy ,które do tej pory nas cieszyły przestają być przyjemnością. Przestajemy czuć nadzieję, że może być lepiej.  Taki nastrój może być spowodowany wieloma czynnikami , bo wiadomo, że życie nie jest usłane różami i zmagamy się z trudnościami na wielu polach.  Możemy mieć genetyczne predyspozycje do depresji bo w historii naszej rodziny się depresja pojawiała. Depresja może być wywołana przez niektóre leki, które są przymowane a przynajmniej leki te ułatwiają rozwój choroby. W życiu też zdarzają się sytuacje bardzo trudne lub traumatyczne , z którymi sami nie umiemy sobie poradzić co w konsekwencji powoduje powstanie depresji.
Tu plakat z fantastycznej strony : strefa emocji , którą Wam polecam:
Obraz może zawierać: 1 osoba
To o czym warto pamiętać przy depresji to wsparcie osoby chorej. Słowa " weź się w garść", " jutro będzie lepiej", " wszystko będzie dobrze" nie tylko nie pomagają ale mogą nasilić objawy , gdyż niestety pokazują lekceważenie osoby dotkniętej depresją, nawet jeśli chcemy pomóc. Co mówić:
" Jestem tu z Tobą", " jesteś dla mnie ważny/ważna" , " Chcę Ci pomóc , co mogę dla Ciebie zrobić". " Czy konsultowałeś się z lekarzem ? , jeśli nie to razem poszukamy specjalisty" .Ważna jest też sama obecność, gdyż  dobre wsparcie jest nieocenionym lekarstwem- nie tylko przy depresji.  Tego nie wyleczymy sami, należy skonsultować się ze specjalistami : psychologiem, psychoterapeutą i psychiatrą.  Nie wyleczymy tego bieganiem, bananami, orzechami, czekoladą ani porządnym wyspaniem się ( swoją drogą , jeśli myślicie, że osoba w depresji dobrze śpi to jesteście w błędzie).
Fot. Za Stowarzyszeniem Aktywnie Przeciwko Depresji.
Znalezione obrazy dla zapytania: depresja
Fot: "Nieumienie w życiu"
Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dieta czy styl życia

Jak poradzić sobie z negatywnymi myślami - dialog sokratejski

Dzień dziecka czyli jak budować zdrową więź z dzieckiem