Jak budować poczucie własnej wartości

Zdrowe poczucie własnej wartości to zaufanie do siebie samego, to wiara we własne możliwości, satysfakcja z własnego wysiłku, dawanie sobie prawa do miłości, dobrych relacji oraz dobrej pracy i płacy. Przy stabilnej samoocenie ludzie lepiej radzą sobie w sytuacjach kryzysowych, są bardziej autonomiczni przy podejmowaniu decyzji, niezależni i lepiej sobie radzą z krytyką.
Życie jest jak pudełko czekoladek, jak mawiał Forrest Gump. Czasem przynosi sytuacje, które mają negatywny wpływ na naszą samoocenę. Bywa też, tak, że nie mamy możliwości nabyć właściwego poziomu poczucia własnej wartości. Nic straconego - nad tym można pracować i można zmienić poziom samooceny do takiego, który jest dla nas wystarczająco dobry.
Jak to zrobić? Zaznaczam tu znowu, że każdy z nas jest niepodrabialną indywidualnością i u każdego może przebiegać to inaczej, ale kilka podpowiedzi Wam zostawiam:
1. Poznaj samego siebie - tak, dobrze czytasz. Lubimy poznawać innych, ale co z nami samymi? Czy wiesz, co lubisz? Co sprawia Ci przyjemność? W jakich rolach czujesz się najlepiej córki/syna; męża/żony; pracownika/pracodawcy? O czym marzysz? Co jest dla Ciebie ważne? Czy znasz swoje granice?
2. W rozmowie z samym sobą trzymaj się faktów, unikając generalizowania " zawsze", " nigdy" - to jest bardzo dobra zasada a właściwie jeden ze składników przepisu na dobre relacje. Nie chce mi się wierzyć jak słyszę "mi się nigdy nic nie udaje". Jak tak dopytuje to zazwyczaj potem otrzymuję szereg dowodów, że to nieprawda? Bo w końcu coś tam kiedyś na pewno Ci się udało. Czy nie lepiej by brzmiało zdanie " czasem, żeby coś mi wyszło, potrzebuję kilka razy sprawdzić jak to się robi?
3. Błędy, które popełniasz to lekcje pokazujące, że coś warto zrobić inaczej - Wiele osób traktuje błędy, jako osobistą porażkę. Nie udało mi się zdobyć danej pracy to znaczy, że ja jestem beznadziejny albo nic nie wart.  Nie udało mi się zdobyć dobrej oceny - ja to nigdy nie umiem się nauczyć. Błąd to działanie, które warto przeprowadzić inaczej. Gdyby nie porażki nie byłoby sukcesu. Nie udało Ci się zdobyć danej pracy? Może nie byłaby dla Ciebie dobra? Przyjrzyj się swoim kwalifikacjom, może inaczej można napisać CV, może inaczej przygotować się do rozmowy, może ktoś inny był lepszy, co nie znaczy, że Ty jesteś kiepski. Ocena to tylko informacja, w którym miejscu warto się poduczyć. Związek z danym facetem był błędem? Mówi Ci to, czego potrzebujesz i szukasz.
4. Znajdź dobre strony różnych wydarzeń - każda sytuacja nas czegoś dobrego uczy. Utrata pracy? Możesz zweryfikować listę przyjaciół, którzy w tym momencie są z Tobą. Możesz znaleźć coś nowego i być może lepszego dla siebie. Pokazuje to też Twoje umiejętności radzenia sobie ze stresem. Jeśli znalazłeś nową - znaczy wykazujesz się kreatywnością i zaradczością. Ponadto możliwe, że masz w sobie elastyczność, która pozwoli na dostosowanie się do trudnych warunków.

5. Zrób listę swoich mocnych stron i osiągnięć - nawet tych drobnych. Może poniższy plakat Ci w tym pomoże?
Dzieło pani psycholog Izabeli Kwaśniak

Kiedy już poznasz siebie zacznij podejmować świadome decyzje dotyczące swojego życia, na podstawie faktów , które znasz. Nie bój się marzyć i realizować tych marzeń.
W razie klopotów skorzystaj z pomocy specjalisty. Czasem warto poprosić o pomoc.
Zwiększ poczucie własnej wartości dzięki kilku nawykom — Krok do ...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Anoreksja

Słowo o asertywności.

Jeśli życie daje nam cytrynę robimy z niej lemoniadę