Jak w miarę skutecznie radzić sobie z nauką w domu

Jeszcze kilka miesięcy temu niejednemu z Was marzyła się nauka w zaciszu domowym. Wyobrażaliście sobie jak na spokojnie, z ciepłym napojem w dłoni, na swój sposób i w swoim tempie rozwiązujecie to, co normalnie robicie w szkole. Bez żadnych krzyków, przeszkadza czy w dowolnym stroju. Jest takie powiedzenie - uważaj, o czym marzysz, bo może Ci się to spełnić. Przyszła pandemia i uczymy się wszyscy w domu, ale.... No właśnie! Sytuacja pewnie nie wygląda, jak ta z naszych marzeń. Po pierwsze - drodzy nauczyciele, zdaję sobie sprawę, że jednym z problemów może być to, że nie widzicie wszyscy swoich uczniów, a tym samym nie widzicie reakcji na swoje propozycje lekcji, nie wiecie czy rozumieją uczniowie temat. Poza tym " zacisze domowe" brzmi jak prima aprilisowy żart - a to kłótnia o dostęp do komputera, a to dzieci biegają i wciąż coś chcą a to konieczność zrobienia zakupów, sprzątanie itd. 
Co więc robić, aby się skutecznie uczyć?
1. Zorganizuj przestrzeń wokół siebie - ważne, żeby mieć dla siebie trochę miejsca, które będzie dla Ciebie miejscem pracy/nauki. Ważne, żeby panował w nim względny porządek, po to, żeby nie rozpraszały Cię żadne inne rzeczy. Ponadto, jeśli masz ład na biurku i organizację, nie będziesz dodatkowo rozpraszać się szukaniem, tego, co akurat jest Ci bardzo potrzebne. Poza tym, nie będziesz miał stresu, co zobaczy Twój nauczyciel, kiedy się z Tobą połączy. Nie zobaczy np., że masz stertę ciuchów na podłodze 😉 
2. Stwórz z rodziną system pracy/nauki - Wymaga to rozmów i dotrzymywania słowa. Może to nie być łatwe, ale z drugiej strony uczy też komunikacji. Warto z każdej takiej nie łatwej sytuacji wyciągać jak najwięcej dobrych rzeczy. Zdaję sobie sprawę, że na jeden sprzęt czasem przypada więcej niż jedna osoba, dlatego ustalcie, kto kiedy i jak pracuje. Drodzy nauczyciele - jeśli prowadzicie lekcje poprzez komunikatory to organizacja przestrzeni może być także regułą w Waszym domu - np. wchodzicie do pokoju,   w którym nagrywacie, zamykacie za sobą drzwi a na drzwiach wywieszacie kartkę - UWAGA NAGRANIE. To może być sygnał dla Waszej rodziny, że ma być ciszej, bo pracujecie. Oczywiście takich sposobów możecie wymyśleć więcej - podzielcie się nimi w komentarzach. To samo analogicznie mogą zrobić uczniowie dla rodziców. Drodzy uczniowie i rodzice uczniów - czas ucznia przy komputerze, zwłaszcza jak jest online to nie jest czas na jabłuszka, herbatki, ciasteczka czy pranie do schowania. Troszczycie się o swoje dzieci, chcecie dla nich jak najlepiej, ale nie w momencie, kiedy słyszycie lub wiecie, że teraz jest lekcja. W końcu w szkole też tego nie robicie. Uczniowie - rozmawiajcie z rodzicami, dziadkami, doceniajcie ich dobre intencje, ale też stawiajcie granice!.
3. Zmotywuj się do nauki - dom kojarzy się przede wszystkim z odpoczynkiem i relaksem a tu przyszła trudna sytuacja, w której musi dom również być miejscem pracy, nauki. Aby lepiej się zmotywować stwórz realny plan nauki; czyli dziś robię to i to, od godziny tej do tej. Trzymaj się tego planu i w tym czasie zajmij się tylko nauką. Stwórz sobie nagrodę za wykonanie planu, czyli za pracę a nie za czas, jaki jej poświęcasz. Podziel sobie trudny materiał na mniejsze etapy - łatwiej Ci będzie go wykonać. Pamiętajcie, że w psychologii istnieje takie pojęcie jak niedoszacowanie czasu- zawsze uważamy, że mamy go więcej niż rzeczywiście go jest. Jeśli zaplanowaliście na dany dzień 6 zadań a wykonacie 4 to pamiętajcie, żeby na następny dzień nie planować znów 6 tylko 4.
4. Zapytaj siebie, czy możesz pracować efektywniej - teraz uczniowie i ich rodzice mają poczucie lub wrażenie, że nauczyciele wysyłają bardzo dużo materiału, który się mnoży i którego nie jesteście w stanie ogarnąć. Pytanie brzmi czy jest tak rzeczywiście, czy to tylko moje obawy i moje wrażenie. Żeby nie wytworzyło się poczucie bezradności, pierwszą rzeczą, jaką robimy to właśnie zadajemy sobie pytanie: czy zrobiłem wszystko, co mogłem w tej sytuacji zrobić. Innymi słowy patrz pkt 1-3. Jeśli uczciwie robisz wszystko, co możesz a nadal czujesz się przeciążony może warto skontaktować się z nauczycielem lub wychowawcą w tej sprawie? 
5. Bądźmy dla siebie wyrozumiali - Pamiętajcie, że sytuacja obecna jest nowa nie tylko dla Was, ale też dla Waszych nauczycieli. Dopiero się nawzajem uczymy tego systemu a nauka często powstaje na bazie prób i błędów. Drodzy nauczyciele - jeśli ktoś jeszcze pół roku temu dał Wam sygnał - przekształcamy system edukacji w system online i zapytał ile czasu potrzebujecie na wdrożenie - ile byście podali? Rok, dwa, pięć? A tu musieli się wszyscy niemalże z dnia na dzień przestawić. Słuchajmy siebie nawzajem, uczmy się też na błędach i informujmy o naszych możliwościach. Pamiętajcie też, że w tej sytuacji nie jesteście sami- Wasz Psycholog jest dla Was 😊
6. Nauczcie się odpuszczać - teraz jest dobry czas na to, żeby zobaczyć czy rzeczywiście muszę być najlepsza/najlepszy z każdego przedmiotu? Może warto skupić się na tym, co jest dla mnie istotne, co lubię robić, co jest ważne? To nie jest łatwe, ale możliwe. Pamiętajcie, że sytuacja izolacji jest wystarczająco trudna i nie warto dokładać jeszcze presji bycia najlepszym w klasie. Robimy tyle, ile jesteśmy w stanie zrobić.

7. Codziennie pisz na kartce, co dziś udało Ci się zrobić, z czego jesteś dumny - Dajesz sobie świetnie radę, ale nie zawsze to widzisz. Udało Ci się wykonać plan? Napisz. Udało Ci się odłożyć w czasie nauki telefon i mocno się skoncentrować - napisz. Udało Ci się komuś pomóc- napisz. Zobaczysz, że idzie Ci, mimo niełatwej sytuacji świetnie i masz w sobie dużo MOCY, żeby dotrwać do końca pandemii!!.
Jak uczyć się efektywnie? - No Fluff Jobs - blog

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Anoreksja

Słowo o asertywności.

Jeśli życie daje nam cytrynę robimy z niej lemoniadę